Moderater i Västra Götalandsregionen

I regionfullmäktige har moderaterna 39 ledamöter av totalt 149. Till våra ledamöter har vi lika många ersättare. Moderaterna är också representerade i regionens styrelser, utskott, nämnder och bolag. I regionstyrelsen har vi fyra heltidsarvoderade regionråd samt fyra ersättare.

Komplett lista över alla moderater med uppdrag i Västra Götalandsregionen finns på regionens hemsida.

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE Göteborg

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE Södra Älvsborg

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE Skaraborg

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE Norra Älvsborg

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE Bohuslän

 

Regionstyrelsen


Johnny Magnusson
Regionråd
Vice ordförande regionstyrelsen
Ledamot Ägarutskottet
Gruppledare i fullmäktige

Gunilla Levén
Regionråd
Vice ordförande Personalutskottet
Ledamot kollektivtrafiknämnden
>>Hemsida

Martin Andréasson
Regionråd
Ledamot Hälso- och sjukvårdsutskottet
>>Hemsida

Annika Tännström
Regionråd
Ledamot styrelsen för SU
>>Hemsida

Elise Benjaminsson
Ersättare regionstyrelsen
Ledamot Servicenämnden

Lisbeth Sundén Andersson
Ersättare regionstyrelsen
V ordförande Styrelsen för Kungälv och Frölunda sjukhus
Marith1Marith Hesse
Ersättare regionstyrelsen
Vice ordförande Primärvårdsstyrelsen
>>Hemsida

Linn Brandström
Ersättare regionstyrelsen
Vice ordförande Styrelsen för beställd primärvård
>>Hemsida
 

Regionfullmäktigeledamöter

GÖTEBORG

Magnusson, Johnny
Sundén Andersson, Lisbeth
Granberg, Agneta
Bröndt, Johnny
von Troil, Mimmi
Hermansson, Peter
Ekelund, Henrik
Fält, Johan
Holmgren, Kristina
Palmlöf, Magnus
Lundell, Erland
Olofsson, Kajsa
Wangler, Nils-Erik
Cassberg, Susanna
ledamot
ledamot
ledamot
ledamot
ledamot
ledamot
ledamot
ledamot
ledamot
ledamot
ledamot
ledamot
ledamot
ledamot
GÖTEBORG
GÖTEBORG
ASKIM
GÖTEBORG
GÖTEBORG
GÖTEBORG
GÖTEBORG
GÖTEBORG
SÄVE
VÄSTRA FRÖLUNDA
GÖTEBORG
GÖTEBORG
VÄSTRA FRÖLUNDA
GÖTEBORG

BOHUSLÄN

Tännström, Annika
Abrahamsson, Mats
Stomberg, Lars-Inge
Fröberg, Linda
Romberg, Christian
Lernhag, Arne
Högmark, Anders G
Andersson, Yvonne
ledamot
ledamot
ledamot
ledamot
ledamot
ledamot
ledamot
ledamot
KÄRNA
SMÖGEN
JONSERED
SÄVEDALEN
HENÅN
ÖCKERÖ
BLEKET
RÖNNÄNG

NORRA ÄLVSBORG

Andréasson, Martin
Rhedin, Anneli
Lidell, Gunnar
Berne, Ulla
Filipsson, Daniel
ledamot
ledamot
ledamot
ledamot
ledamot
ED
LERUM
FRÄNDEFORS
ÅMÅL
ALINGSÅS

SÖDRA ÄLVSBORG

Johansson, Christer
Benjaminsson, Elise
Brandt, Christina
Andersson, Berndt
ledamot
ledamot
ledamot
ledamot
BOLLEBYGD
HYSSNA
BORÅS
BREDARED

SKARABORG

Gustafsson, Tord
Levén, Gunilla
Jonsson, Bertil
Brandström, Linn
Carlsson, Lars Åke
Jarlsson, Ingrid
ledamot
ledamot
ledamot
ledamot
ledamot
ledamot
SKÖVDE
VARA
LIDKÖPING
TÖREBODA
KARLSBORG
ÅSARP